2019-11-25 - Biuletyn

Łukasz Ogrodnik

Stosunki Słowacji ze Stanami Zjednoczonymi

W 2019 r. Słowacja i USA zacieśniły stosunki dwustronne. Złożyły się na to zarówno pierwsze od lat wizyty premiera Słowacji w Białym Domu oraz sekretarza stanu USA w Bratysławie, jak i wzmożenie współpracy wojskowej. Nie oznacza to jednak, że zniknęły napięcia: strona amerykańska negatywnie ocenia rozwój współpracy rządu Petera Pellegriniego z Rosją i Chinami, a strona słowacka – problemy w transatlantyckiej współpracy handlowej. 

2019-11-22 - Komentarz

Michał Wojnarowicz

Oskarżenia wobec premiera Benjamina Netanjahu

Prokurator generalny Awiszaj Mandelblit 21 listopada br. oskarżył premiera Benjamina Netanjahu m.in. o korupcję i oszustwo w toczonych przeciw niemu postępowaniach. Decyzja ta pogłębia kryzys polityczny w Izraelu, ale nie musi oznaczać szybkiego odsunięcia szefa rządu od władzy.

2019-11-21 - Biuletyn

Tomasz Żornaczuk

Wyhamowanie rozszerzenia Unii Europejskiej na Bałkanach

Zablokowanie – z inicjatywy Francji – rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną skutkuje wyhamowaniem rozszerzenia UE. Niesie bezpośrednie konsekwencje dla Macedonii Północnej, gdzie niepowodzenia integracyjne przełożą się na przedterminowe wybory parlamentarne. Francuska propozycja korekty procesu akcesyjnego z połowy listopada br. nie wnosi radykalnych zmian. Formułowanie nowych warunków – aby były wiarygodne – powinno iść w parze z wywiązywaniem się Unii z dotychczasowych zobowiązań wobec państw kandydujących do członkostwa. 

2019-11-20 - Biuletyn

Jędrzej Czerep, Agnieszka Legucka

Wzrost zaangażowania Rosji w Afryce

Federacja Rosyjska zwiększa swoją obecność w Afryce w celu realizacji globalnych ambicji politycznych oraz w poszukiwaniu korzyści ekonomicznych. By poszerzyć swoje wpływy, angażuje się w lokalne konflikty i podsyca antyzachodnie nastroje. Rywalizując z państwami UE i z USA, staje się jednocześnie dla wielu rządów afrykańskich ważnym partnerem w obszarze bezpieczeństwa. Przeszkodami w ekspansji ekonomicznej Rosji na kontynencie są jej słaba kondycja gospodarcza oraz praktyka ingerowania w wewnętrzne procesy polityczne w państwach afrykańskich. 

2019-11-19 - Biuletyn

Marta Makowska

Stan negocjacji wieloletnich ram finansowych UE

Postępy negocjacyjne wskazują, że wieloletnie ramy finansowe (WRF) na lata 2021–2027 będą ściślej powiązane z nowymi wyzwaniami dla UE w obszarze klimatu, migracji, cyfryzacji i bezpieczeństwa. Realizacja tych postulatów kosztem tradycyjnych alokacji będzie dla Polski niekorzystna. Z kolei szansą na dodatkowe środki jest planowany fundusz sprawiedliwej transformacji energetycznej. 

2019-11-19 - Komentarz

Patryk Kugiel

Zwycięstwo opozycji w wyborach prezydenckich na Sri Lance

Zwycięstwo Gotabayi Rajapaksy w wyborach prezydenckich na Sri Lance (16 listopada) pozwoli zakończyć kryzys polityczny i poprawi stan bezpieczeństwa państwa. Jednak prawdopodobne przerwanie współpracy z ONZ w sprawie rozliczenia zbrodni popełnionych w okresie wojny domowej może pogorszyć relacje Sri Lanki z UE i umożliwić ponowne zwiększenie wpływów Chin w tym kraju.