2019-09-23 - Biuletyn
Wyzwania cywilnego rządu w Sudanie
Pięć miesięcy po ustąpieniu Omara al-Baszira powstał cywilny rząd Abdalli Hamdoka. Jego powołanie daje szansę na odbudowę gospodarki i korzystne dla UE zmiany w polityce zagranicznej. Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed rządem będzie uzyskanie pozycji rzeczywistego centrum decyzyjnego. Obecnie siły paramilitarne znajdujące się poza kontrolą premiera realizują interesy państw Zatoki Perskiej w regionie oraz przyczyniają się do niestabilności Libii i Czadu.
2019-09-20 - Biuletyn
Afganistan przed wyborami prezydenckimi
Zerwanie przez USA rozmów pokojowych z talibami oznacza, że planowane na 28 września wybory prezydenckie w Afganistanie odbędą się w warunkach eskalacji wojny domowej. Najważniejszym wyzwaniem dla władz jest zapewnienie bezpieczeństwa i wiarygodności procesu wyborczego. Choć wybory niosą ryzyko pogłębienia kryzysu wewnętrznego, mogą też doprowadzić do wzmocnienia pozycji nowego prezydenta w ewentualnych negocjacjach rządu z talibami. Taka sytuacja dawałaby szansę na uruchomienie wewnątrzafgańskiego procesu pokojowego. Zachodni partnerzy mogą wspomóc ten proces, potwierdzając wsparcie dla nowych władz i nasilając presję militarną na talibów.
2019-09-19 - Komentarz
Powyborcza sytuacja w Izraelu
Wybory do Knesetu przeprowadzone 17 września nie wyłoniły jednoznacznych zwycięzców, gdyż żaden z bloków skupionych wokół największych ugrupowań – Likudu i Niebiesko-Białych – nie uzyskał większości parlamentarnej. Kluczowe dla powstania koalicji rządowej mogą okazać się gotowość poszczególnych partii do kompromisu w celu utworzenia rządu jedności narodowej lub wewnętrzne rozłamy.
2019-09-18 - Biuletyn
Słowackie dążenia do lepszych stosunków z Rosją
Słowacki rząd, wbrew stanowisku prezydent Zuzany Čaputovej, kontynuuje politykę odprężenia w relacjach z Rosją. Służyła temu pierwsza wizyta premiera Słowacji Petra Pellegriniego w Moskwie i Sankt Petersburgu w czerwcu br. oraz wyrażenie gotowości do pozyskiwania gazu z Nord Stream 2, którego powstaniu słowacki rząd się dotychczas sprzeciwiał. Dla Grupy Wyszehradzkiej oznacza to pogłębienie rozłamu w postrzeganiu Rosji, dla Polski zaś – coraz widoczniejszą potrzebę poszukiwania sojuszników poza V4 w kwestii polityki wobec tego państwa.
2019-09-16 - Biuletyn
Próby reformy polityki demograficznej Egiptu
Populacja Egiptu, najliczniejszego po Rosji sąsiada UE, wkrótce przekroczy 100 mln. W połączeniu z niesprawną gospodarką może to przyczynić się do wybuchu nowych kryzysów – na tle rosnącego bezrobocia, dostępu do wody i żywności oraz politycznych. W odpowiedzi na te wyzwania rząd, we współpracy z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i ONZ, podejmuje działania w celu zmniejszenia wskaźnika dzietności. Obniżenie tempa wzrostu populacji Egiptu pomoże ograniczyć dalszą destabilizację Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
2019-09-13 - Biuletyn
U.S. Policy towards the UK under Trump
Prezydent Donald Trump dąży do przesunięcia równowagi w partnerstwie z Wielką Brytanią na korzyść USA, zwiększając napięcia w relacjach transatlantyckich. Popierając brytyjskich zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, opowiedział się za twardym brexitem 31 października 2019 r. Taka ingerencja w wewnętrzną debatę, publiczna krytyka brytyjskich władz oraz dyskusja na temat inwestycji w sieć 5G doprowadziły do dalszych napięć. Jeśli dojdzie do reelekcji Trumpa, asymetria w relacjach brytyjsko-amerykańskich po brexicie może się pogłębić.